hnutí svobodných Jaffů
Počátek hnutí
Není určeno, kdy přesně hnutí započalo, ale je jisté, že jeho zárodky byly v jaffských armádách Vládců soustavy minimálně přes sto let (Mistr Bra'tac sám měl již 135 let).
Zvrat v hnutí přišel po té, co lidé z Tau'ri odrazili útok Goa'ulda Apophise. Ten zaútočil na Tau'ri společně se svým synem Klorelem ve dvou lodích třídy Ha'tak.
Pro Jaffy bylo do doby porážky Apophise a jeho syna nepředstavitelné, že by jejich bozi mohli být poraženi. Hnutí Jaffů se v této době začalo podstatně rozšiřovat.
Průběh hnutí
V následujících letech padla řada dalších Goa'uldů, jako Sokar, Camulus a nakonec i Anubis. Další Jaffové padlích Goa'uldů se tedy přidávali k hnutí, ti ostatní přecházeli do armád jiných Goa'uldů.
Někteří Goa'uldi, ale z porážky ostatních těžili. Předním z těchto Goa'uldů byl Ba'al. Ten se chopil armád ostatních Goa'uldů a supervojáků, které vyvinul Anubis.
Na delší dobu byl tedy Ba'al předním z Goa'uldů. Jeho vládu nerušil návrat Anubise Právě v době návratu Anubise došlo hnutí k podstatnému kroku - tehdy již tzv. Svobodní Jaffové zaútočili na posvátnou jaffskou planetu: Dakaru.
Jaffové byli v této době mírně oslabeni, neboť při válce s replikátory většina z nich konvertovala zpátky ke Goa'uldům.
Po té, co Jaffové Dakaru skutečně dobyli, zřídili zde svůj hlavní tábor. Na Dakaru postupně přicházeli další Jaffové.
Poté se ale na Dakaru rozhodl zaútočit samotný Anubis. Jaho útok byl také úspěšný a byla zničena polovina jaffské armády. Poté byl ale Anubis zničen v souboji s Omou Desalou a jeho supervojáci, které v té době získal zpět z Ba'alovi armády byli dezorientovaní. V této době zahájil Mistr Bra'tac s druhou polovinou armády útok a supervojáky zničil. Od té doby byli Jaffové oficiálně svobodní. Někteří z nich ale ještě pořád sloužili některým Goa'uldům - obzvláště Ba'alovi. Ten ale již nebyl schopen postavit se Jaffům - až na několik pokusů. Jako například, když se pokusil vymýt mozky členům Nejvyšší Rady, aby pak mohl ovládat všechny Jaffy, jeho pokus byl ale zmařen.
Další hrozbou pro Jaffy byli Ori. Jaffové se se sílou Ori setkali poprvé na planetě Kallana, kde orijský prior poté co zdejší Jaffové odmítli učení počátku zabil zdejší obyvatele a kolem planety vztyčil silové pole, aby mohly být bránou poslány části superbrány. Tři lodě [[Svobodní Jaffové|Svobodných Jaffů spolu s lodí Tau'ri neúspěšně útočili na planetu. Superbrána byla nakonec zničena pokusem Valy Mal Doran, která vletěla do místa pro poslední článek superbrány nákladní lodí.
Po několika neúspěšných pokusech se nakonec vůdce Jaffů sám přidal na stranu Ori, ale nakonec upustil a spáchal sebevraždu, aby zachránil Tau'ri před orijským morem.
Poté byli Ori zničeni lidmi z Tau'ri pomocí Archy pravdy a Jaffové tak přišli o největšího nepřítele. Jedinou hrozbou tak pro Jaffy zůstal Ba'al, který byl ale nakonec také zabit.
Nejvyšší Rada a konec Jaffského hnutí
Poté, co se Jaffům podařilo získat Dakaru, byla ustavena Nejvyšší Rada, která měla spravovat jaffská území.
Z počátku byla Rada nedemokratická. Jejími členy byli obzvláště Jaffové, kteří se zasloužili o rozkvět hnutí (např.Teal'c, Bra'tac atp.) - hlavně ale první muži posledních padlých Goa'uldů (viz.Gerak ad.). Poté ale Jaffa Masrai, který byl také členem Rady navrhl uspořádat referendum o demokracii, jež by rozpustilo Radu a dovolilo upořádat řádné volby. I přes pokus Ba'ala ovlivnit Radu tím, že jejím členům vymyl mozky nakonec referendum prošlo.
Po prvních volbách byla místa v Radě rozdělena mezi členy koalicí. Vůdce nejsilnější koalice, Gerak se tak stal vůdcem všech Jaffů. Neboť získal většinu hlasů v Radě. Bohužel nebylo řečeno zda pouze za podpory své koalice, nebo i některé z dalších.
Mezi hlavní Gerakova rozhodnutí bylo i rozhodnutí přijmout Učení počátku a tím tedy uznat nadřazenost Ori. Sám se poté také stal orijským priorem. Gerak ale spáchal sebevraždu, když prohlédl lži Ori a zachránil Tau'ri před orijským morem.
Nástupcem Geraka v pozici vůdce nejvyšší Rady a vůdce Jaffů se stal Jaffa Seytak. Seytak se vzdal všech závazků Geraka a tedy i dohody s Tau'ri o nepoužívání antické zbraně na Dakaře. Zbraň tedy použil na planetě, kterou obsadili Ori. Zabil všechny zdejší obyvatele i vojáky Ori a podařilo se mu získat orijskou loď. Na loď ale ve stejné době vstoupila i SG-1, která se dostala s Jaffy do konfliktu. Část Jaffů zabila Orici Adria, která přežila útok a nasměrovala loď na Dakaru. Tam Seytak, který mezi tím zadržel generála Landryho připravoval spuštění zbraně. SG-1 se podařilo uniknout pomocí Odyssey, zbylí Jaffové byli zabyti, Adria, která přežila i tento útok začala pálit na Dakaru. Generálu Landrymu a Bra'tacovi se podařilo uniknout bránou, pak byla Dakara zničena a Jaffské hnutí odporu se rozpadlo.
V seriálu Hvězdná brána, následujících filmech ani odnožích se pak o dalším osudu [[Svobodných Jaffů již nemluvilo. Další uskupení Jaffů tedy již asi nevzniklo a Jaffové zřejmě žili v menších skupinách.
Tretonin
Aby Jaffové mohli přežívat bez symbiontů vyvinuli Tokrové lék zvaný Tretonin, ten byl původně lékem proti všem nemocem, ale neúčinným, neboť jeho produkce nadále nebyla možná (na léku navíc vznikala závislost).
zdroj www.wikipedia.com
Náhledy fotografií ze složky Jaffové